Самолетоносачът има няколко десетки ядрени боеприпаса, а подводницата носи две торпеда с термоядрени бойни глави.
Прочетете повече Истории от Студената война: Как съветска подводница се блъсна в американски самолетоносачКатегория: Военна история
Военният музей: Щикът, използван при рисуването на картината “На нож”, е дарен на музея
През изминалата година фондовете на НВИМ и неговите филиали са се обогатили с 1162 артефакта.
Прочетете повече Военният музей: Щикът, използван при рисуването на картината “На нож”, е дарен на музеяДенят 11 декември в българската военна история
От Цариград Васил Левски започва първата си обиколка в българските земи през 1868 г.
Прочетете повече Денят 11 декември в българската военна историяНа този ден: Руската армия освобождава Плевен
Денят, който промени българската история.
Прочетете повече На този ден: Руската армия освобождава ПлевенНа 5 декември 1916 г. българските войски влизат в Букурещ
„Музиката свири. Знамето се вее. Лъвът реве! Марширува като на парад през целия Букурещ нашата Първата, Желязната, Шопската дивизия. Вижте сега българския войник. Той може да няма гащи, но победи! Той може да носи скъсани панталони, но победи! Той може да мъкне смачкан шинел, но победи! Гащите се купуват, панталоните се закърпват, шинелът се изглажда….славата не се купува, честта не се закърпва, поражението не се изглажда! Вижте сега българският войник, марширува като на парад през целия Букурещ!“
Прочетете повече На 5 декември 1916 г. българските войски влизат в БукурещНа 4 декември 1852 г. в Търново е роден генерал-майор Сава Муткуров
Офицерът, който не прие преврата.
Прочетете повече На 4 декември 1852 г. в Търново е роден генерал-майор Сава Муткуров110 години от Балканската война – войната, в която пречупихме Османската империя!
Българската армия, която воюва срещу 56 дивизии на противника с обща численост 757 980 души и разгромява 36 от тях, дава най-много загуби – 84 454 убити, ранени, безследно изчезнали и починали от болести.
Прочетете повече 110 години от Балканската война – войната, в която пречупихме Османската империя!Правителството на Канада забрани вноса на пистолети
Канадците се втурнаха да купуват оръжия след обявяването на мерките за замразяването и в резултат на това правителството реши да попречи на продавачите на оръжие да възстановят запасите си, въвеждайки забраната за внос.
Прочетете повече Правителството на Канада забрани вноса на пистолетиНай-големите военни провали на Русия през вековете
От Руско-византийската война до Чечения.
Прочетете повече Най-големите военни провали на Русия през вековетеКаталогът „Съхраненото наследство от Българските борби за независимост XVIII-XIX в.“ бе представен във Военния музей /ВИДЕО/
Богато илюстрованото издание представя частица от наследството, съхранило идеите за духовна, политическа и национална независимост.
Прочетете повече Каталогът „Съхраненото наследство от Българските борби за независимост XVIII-XIX в.“ бе представен във Военния музей /ВИДЕО/На този ден: Преди 146 години избухва Априлското въстание
На 20 април 1876 г. въстават Копривщица и Панагюрище, а след тях и селищата в Средна гора, долината на р. Марица и подножието на Родопите. Въстанието обхваща отделни райони в Търновския революционен окръг и в Югозападна България по поречието на реките Струма и Брегалница.
Прочетете повече На този ден: Преди 146 години избухва Априлското въстаниеНа този ден: Югославия бомбардира Царство България
В 8. 35 ч. група от 4 югославски бомбардировача нанася удар по Кюстендил. Пуснати са 8 фугасни бомби над жп гарата и в жилищен район на града. Загиват 47 души, ранените възлизат на 95, разрушени са много сгради.
Прочетете повече На този ден: Югославия бомбардира Царство БългарияНа този ден: Роден е княз Александър І Български
Вижте две от неговите лични оръжия..
Прочетете повече На този ден: Роден е княз Александър І БългарскиНа този ден: Роден е Христо Николов – конструктор на първата българска лека картечница
“През 1920 – 1927 г. след основно проучване на съществуващите системи „Максим“, „Шварц Лозе“, „Колт“ и др. конструира първата българска картечница и сам финансира нейното изработване в Софийския военен арсенал.”
Прочетете повече На този ден: Роден е Христо Николов – конструктор на първата българска лека картечница100 години от учредяването на знака „За спасяване на знаме“
“Българските бойни знамена са закопавани в земята и крити под дрехите в продължение на месеци във военнопленническите лагери, но нито едно от тях не попада в ръцете на противника.”
Прочетете повече 100 години от учредяването на знака „За спасяване на знаме“Битката при Клокотница – как Йоан Асен ІІ става “цар на българи и ромеи”
Тя е една от най-важните в историята на Второто българско царство и се състои на 9 март 1230 г. между силите на Йоан Асен II и епирския владетел Теодор Комнин.
Прочетете повече Битката при Клокотница – как Йоан Асен ІІ става “цар на българи и ромеи”Защо се създава НАТО и за какво работи сега?
Защо и с каква цел се създава НАТО? И как се променя Алиансът през годините – кратък исторически преглед на DW в един напрегнат момент, в който противопоставянето на силите ескалира все повече.
Прочетете повече Защо се създава НАТО и за какво работи сега?Ето как СССР вярваше, че може да разгроми НАТО за една седмица
Москва е убедена, че може да унищожи основния си враг, без да избухва пълномащабен ядрен апокалипсис.
Прочетете повече Ето как СССР вярваше, че може да разгроми НАТО за една седмицаФОТОГАЛЕРИЯ: Как изглежда Сталинград преди битката?
Снимките на Сталинград в руини вероятно са познати на мнозина. Но знаете ли как изглежда той, преди вражеските войски да влязат в него?
Прочетете повече ФОТОГАЛЕРИЯ: Как изглежда Сталинград преди битката?Кои са най-великите победи на българската армия от Второто българско царство?
Време е да погледнем назад към времената на великите български победи от Второто българско царство. Става дума за конкретен период от 1185-та до 1396-та година, в който са управлявали велики владетели и способни държавници като братята Асеневци – Асен, Петър и Калоян, Иван Асен II, цар Иван Александър и други. Бележитите победи на българската армия през това време не са малко, а в тази статия ще разгледаме някои конкретни, за които си струва да разкажем повече
Прочетете повече Кои са най-великите победи на българската армия от Второто българско царство?Писмо от участник във Втората световна война беше доставено 75 г. по-късно
Писмо, написано през 1945 г. от войник, участвал във Втората световна война, е доставено наскоро със закъснение от 75 години.
Прочетете повече Писмо от участник във Втората световна война беше доставено 75 г. по-късно